- 
English
 - 
en
Polish
 - 
pl
Cohousing senioralny w Villi Zakątek

Starzenie się społeczeństwa jest jednym z głównych wyzwań przed jakimi stoją miasta europejskie, w tym polskie. Udział osób starszych w populacji mieszkańców Polski systematycznie rośnie.

Na koniec 2018 r. osoby w wieku 60 lat i wiec̨ej stanowiły w Polsce ok 25% ogółu mieszkańców. W strukturze osób starszych dominowali Polacy w wieku 60–64 lata.

Już w 2030 r. – 53,3% gospodarstw jednoosobowych będzie prowadzonych przez osoby w wieku co najmniej 65 lat. W roku 2050 Polska będzie jednym z krajów Europy o najbardziej zaawansowanym procesie starzenia się populacji.

Pojawia się zatem pytanie, z jakimi problemami zmierzy się wkrótce większość naszego społeczeństwa?

Samotność — największy problem

Badania psychologa Johna Cacioppo, profesora z Uniwersytetu w Chicago specjalizującego się w dziedzinie samotności i jej wpływu na ludzi, wskazują że samotność jest jednym z głównych problemów osób starszych. Przeprowadzone przez profesora badania wskazują, że wpływ samotności na stan naszego zdrowia jest podobny do życia w biedzie. O ile złe warunki socjoekonomiczne zwiększają o 19 proc. ryzyko przedwczesnej śmierci po 50. roku życia, to samotność może zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci o 14 proc. u osób starszych. Samotność w wieku dojrzałym niesie ze sobą dramatyczne skutki. Wraz z poczuciem izolacji pogarsza się sen, podnosi ciśnienie krwi, zwiększa poziom kortyzolu (hormonu stresu), zaburza ekspresja genów związanych z pracą układu odpornościowego, obniża się samopoczucie i zwiększa ryzyko depresji. Bez stymulacji społecznej pogarszają się również funkcje poznawcze, czyli myślenie, kojarzenie, analizowanie i pamięć. Jak wynika z raportu” The Lonley Society” opublikowanego przez The Mental Health Foundation, problemy ze zdrowiem psychicznym występują częściej w społeczeństwach, w których osoby wrażliwe są pozostawione samym sobie. Samotność wywołuje gniew, smutek, depresję, bezwartościowość, uczucie pustki i pesymizm.

Cohousing jako światowy trend

Model mieszkalny cohousingu popularny jest szczególnie w Danii, Szwecji, Holandii, a za oceanem w USA i Kanadzie. W Polsce jest to zupełnie nowy trend.

Model ten z jednej strony zaspokaja potrzebę samodzielnego, prywatnego życia w dostosowanym do potrzeb i budżetu seniora apartamencie, a z drugiej spełnia potrzeby socjalne oraz przeciwdziała wykluczeniu i samotności. Seniorzy żyjący na osiedlach funkcjonujących w modelu cohousingu tworzą wspólnotę ludzi sobie podobnych, dzielą się obowiązkami oraz podejmują wspólne inicjatywy.

Wielu współczesnych seniorów odczuwa potrzebę mieszkania na starość nie z rodziną, ale z rówieśnikami na własnych zasadach.

Wiele badań naukowych dowodzi, że cohousing jest lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne formy zamieszkania — sprzyja integracji co wpływa na lepsze, zdrowsze i szczęśliwsze życie.

Cohousing — dla kogo?

Cohousing senioralny będzie idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy nie chcą żyć samotnie w mieszkaniu, domu, w instytucji typu DPS czy z poczuciem obciążenia dla dzieci. Oferta skierowana jest do osób po 50–55 roku życia, które już odchowały dzieci lub ich nie miały, jako alternatywa dla mieszkania samemu albo w domu seniora.

Seniorzy stawiający głównie na aktywny, samodzielny styl życia pozwalający im z jednej strony na realizację zainteresowań i pasji, a z drugiej na dbałość o sprawność fizyczną i zdrowie.

Życie we wspólnocie

Nazywam ten model „prywatne życie plus”.
Wszystko robimy osobno, ale wspólnota jest tak
zaprojektowana, że jak nas najdzie chęć, możemy
też działać razem. I tak na przykład każde z nas
raczej gotuje samo w domu, choć zdarza nam się
spotykać na sąsiedzkie kolacje, bo mamy wspólną
jadalnię.

— Jan (88 lat, cohousingsenioralny Het Kwarteel, Holandia) cyt. za Gazeta Wyborcza , Cohousing. „Zostało mi ze 20 lat i chcę, żeby to był słodki czas”. Odważyli się umrzeć inaczej niż ich rodzice, Ada Petriczko, Aleksandra Zbroja 2 listopada 2020

Oprócz wspólnych przestrzeni sprzyjających integracji, we wspólnocie żyje się także oszczędniej. Wiele rzeczy można kupować razem lub współdzielić jak np. komputer, samochód, maszynę do szycia czy prenumeraty gazet. Wspólne zakupy spożywcze czy zakup usług są również tańsze i bardziej dostępne dla członków cohousingu.

W Villi Zakątek będzie funkcjonowała wspólna sala integracyjno-warsztatowa, duża kuchnia z jadalnią, sala fitness, pralnia i suszarnia. Na parterze obiektu zlokalizowany jest gabinet rehabilitacji oraz kawiarnia. Seniorzy będą mogli również skorzystać z usług concierge, opieki pielęgniarki, czy oferty pełnego wyżywienia. Wspólnie z mieszkańcami prowadzona będzie kawiarnia senioralna, w której oprócz pysznej kawy, ciepłej herbaty oraz domowego ciasta, będzie można uczestniczyć w wieczorach tematycznych, takich jak wieczór bingo czy wieczór z poezją.

Villa Zakątek to obiekt nowoczesny, w którym wdrażane są innowacyjne i ekologiczne technologie jak panele fotowoltaiczne, energooszczędne okna oraz inteligentne systemy monitoringu zdrowia i bezpieczeństwa seniorów.

Jesień życia w Villi Zakątek

Tworząc Villę Zakątek wierzymy, że jesień życia nie musi być przygnębiająca, kojarzona samotnością i wykluczeniem. Villa Zakątek zapewni przyjazne miejsce do życia, opiekę pielęgniarską, miejsca rekreacyjno-integracyjne, wyżywienie dostosowane do potrzeb seniorów, wsparcie w zakupach i załatwianiu codziennych spraw, usługi sprzątające, a to wszystko na przyjaznym seniorom zielonym Osiedlu Piastowskim w Lublinie.

W Villi Zakątek zapewniamy seniorom poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia. Komfort życia osób w podeszłym wieku to nasz priorytet, dzięki któremu powstaje Villa Zakątek.

Supported by a Grant from the people of Norway
MSCG Sp. z o.o. realizuje projekt pt. „Wdrożenie usługi Independent Living wykorzystującej innowacyjne technologie wspierające jakość życia osób starszych” finansowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014–2021, Działanie 19.1: Nowe Produkty i Inwestycje, Poddziałanie 19.1.3: Technologie poprawiające jakość życia — Welfare and health technologies.