- 
English
 - 
en
Polish
 - 
pl
Emerytura w stylu Blue Zone – tylko w Villi Zakątek!

Wraz z nadejściem emerytury u wielu osób pojawiają się pytania dotyczące tego, jak zadbać o zdrowie, zapewnić sobie aktywność społeczną i poprawić swoją jakość życia na kolejne lata. W odpowiedzi na potrzeby seniorów powstało miejsce, które sprzyja długiemu i satysfakcjonującemu życiu.

Sprawdź, czym jest koncepcja „Blue Zones”, czyli miejsc, w których ludzie żyją długo i zdrowo prowadząc aktywny styl życia i nawiązując silne więzi społeczne. Przekonaj się, że także w Polsce seniorzy mogą doświadczyć emerytury w stylu Blue Zone.

Niebieskie strefy — czym są?

Miejsca takie jak Okinawa w Japonii, włoska wyspa Sardynia, Ikaria w Grecji, Nicoya w Kostaryce i Loma Linda w USA wydają się być całkowicie różnymi miejscami. Jednak mają ze sobą coś wspólnego: są zaliczane do tzw. niebieskich stref.

W 2004 roku Gianni Pes i Michel Poulain przedstawili koncepcję niebieskich stref. Termin blue zone jest związany z koncepcją miejsc, w których ludzie przeciętnie żyją dłużej niż w innych częściach świata. Określili oni, że prowincja Nuoro na Sardynii to obszar, w którym żyje największa grupa mężczyzn mających ponad 100 lat.

Z czasem do zespołu tych dwóch naukowców dołączył Dan Buettner, który po przeprowadzeniu własnych badań zaproponował rozszerzenie koncepcji blue zones o wyspy Okinawę, Ikarię oraz miasta Nicoya i Loma Linda.

Według artykułu Buettnera z magazynu National Geographic w niebieskich strefach ludzie często osiągają wiek ponad 100 lat, a jednocześnie cieszą się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Cechy wspólne dla blue zones

Naukowcy zidentyfikowali dziewięć najważniejszych czynników, które korzystnie wpływają na długość życia mieszkańców niebieskich stref. Czynniki, które wyróżniają te miejsca, to m.in. aktywność fizyczna, zdrowa dieta, społeczne wsparcie, poczucie przynależności, redukcja stresu oraz regularne zaangażowanie w duchowe praktyki czy wolontariat.

  • Jednym z istotnych elementów przedłużenia życia jest utrzymywanie bliskich relacji z innymi ludźmi – rodziną, sąsiadami i przyjaciółmi. Mieszkańcy blue zones często mieszkają blisko swoich krewnych lub nawet razem z nimi. To wpływa na poprawę ich zdrowia, obniża wskaźniki zachorowalności oraz śmiertelności nie tylko samych seniorów, ale także dzieci, które wychowują się wśród przedstawicieli starszego pokolenia.
  • Mieszkańcy niebieskich stref często także angażują się we wspólnoty wyznaniowe i dbają o życie duchowe, regularnie uczestniczą w praktykach religijnych. Ta aktywność we wspólnocie także może wydłużać życie o kilka lat.
  • Inny istotny element to cel życiowy. Mieszkańcy niebieskich stref określają to jako powód, dla którego budzą się rano. Poczucie celu dodaje energii i motywuje do codziennych działań.
  • Dbanie o zdrowie psychiczne i fizyczne również ma swoje znaczenie, gdy chodzi o długowieczność. Mieszkańcy niebieskich stref unikają stresu stosując codzienną rutynę, cieszą się z małych rzeczy.
  • Istotnym czynnikiem jest także dieta ograniczająca spożycie mięsa, zwłaszcza czerwonego. Ważne jest także umiarkowane spożywanie alkoholu i unikanie takich używek, jak papierosy.

Niebieska strefa, czyli nowoczesne osiedla dla seniorów

W przeciwieństwie do tradycyjnych domów seniora czy domów opieki, niebieskie strefy odwzorowują czynniki wpływające na zdrowe i długie życie, które zdiagnozowali naukowcy badający blue zones na całym świecie.

Identyfikacja czynników sprzyjających długowieczności i zdrowiu seniorów, umożliwiła badaczom tworzenie stref niebieskich tzw. „Blue Zones 2.0” w różnych miejscach na świecie.
Tym samym, mogą stworzyć środowisko, które wspiera zdrowy styl życia swoich mieszkańców i przedłużające długość ich życia. W jaki sposób? Przede wszystkim zapewniając interakcje społeczne, aktywności fizyczne, spotkania towarzyskie, ale także promując relaks i spokój. Blue zones dla seniorów to miejsca bezpieczne i służące aktywnemu cieszeniu się życiem.

Seniorzy wspólnie angażują się w liczne aktywności, jak chociażby wspólne spacery, wolontariat czy uprawianie ogródka. Wspólnie gotują i spożywają posiłki. Codzienna porcja aktywności, ruchu oraz wspierające towarzystwo innych osób, sprawiają że życie staje się pełniejsze i ciekawsze. Ideą strefy Blue Zone 2.0 jest również tworzenie dedykowanych osiedli senioralnych czy cohousingów, w których seniorzy cieszą się z jednej strony udogodnieniami dostosowanymi do ich wieku, mają prywatność oraz przestrzenie do spotkań z innymi ludźmi. Seniorzy przebywają w towarzystwie osób w podobnym wieku, ale są też odwiedzani przez rodzinę. Dlatego właśnie termin „niebieska strefa” jest używany w kontekście miejsc, w których stawia się na dobrostan swoich mieszkańców, szczególnie osób starszych.

Warto zdawać sobie sprawę, że w Polsce rośnie liczba seniorów, a wraz z tą tendencją pojawiają się kolejne wyzwania demograficzne. Już w 2050 roku w naszym kraju aż 40 procent społeczeństwa będą stanowiły osoby powyżej 60 roku życia. Tym samym, starsi obywatele będą wymagali szczególnego podejścia, aby uchronić tę grupę przed wysoką zachorowalnością na choroby przewlekłe, samotnością i izolacją społeczną.

Czym jest cohousing w niebieskiej strefie?

W przypadku seniorów, cohousing (wspólnota mieszkaniowa) to specjalnie zaprojektowane i zorganizowane społeczności mieszkaniowe stworzone z myślą o osobach starszych. Wspólnota mieszkaniowa dla seniorów zapewnia mieszkania lub domy: komfortowe, bezpieczne, odpowiednio wyposażone i zapewniające wsparcie oraz opiekę.

W tego typu wspólnotach seniorzy mają swoje własne, niezależne mieszkania, ale mają też dostęp do wspólnych przestrzeni i udogodnień. To między innymi sale klubowe, rekreacyjne, tereny do ćwiczeń, ogrody społeczne, biblioteki, kawiarnie oraz stołówki, w których mieszkańcy mogą gotować i spożywać wspólnie posiłki. W apartamentach typu cohousing dostępne są usługi dodatkowe dostosowane do potrzeb mieszkańców takie jak np. usługi opiekunki, pielęgniarki, konsultacje medyczne, fizjoterapeutyczne, spotkania z psychologiem itp.

To szczególnie atrakcyjna opcja dla osób starszych, które pragną jak najdłużej zachować samodzielność, aktywność i niezależność, ale nie chcą żyć samotnie. Jest to również ułatwienie dla najbliższych seniora. Rodzina nie zawsze może zająć się samodzielnie krewnymi lub zdaje sobie sprawę, że ich towarzystwo nie zapewni seniorom takiej aktywności, na jaką mogą oni liczyć przebywając wśród swoich rówieśników.

Villa Zakątek — polski przykład blue zone

Villa Zakątek, wspólnota cohousingowa znajdująca się na osiedlu Piastowskim w Lublinie, to właśnie znakomity przykład niebieskiej strefy dla seniorów. Osiedle, chociaż kameralne, zapewnia wygodę korzystania z miejskich udogodnień, choćby takich jak obiekty kulturalne, rekreacyjne, handlowe i tym samym umożliwia spędzanie wolnego czasu w aktywny i interesujący sposób.

Villa Zakątek to pierwsza taka strefa blue zone w Polsce. Wzoruje się na tych obszarach, w których ludzie żyją długo, a ich zachorowalność na choroby przewlekłe jest niska. Tym samym, w Villi Zakątek seniorzy mają nowoczesne, samodzielne, wygodne mieszkania, ale także optymalne warunki do tego, by integrować się społecznie i pozostać aktywnymi fizycznie.

  • Tutaj seniorzy są niezależni, ale mają poczucie, że są bezpieczni i ktoś o nich zadba w chwili kryzysu zdrowotnego. Mogą też przebywać w towarzystwie innych mieszkańców, gdy tylko mają na to ochotę. Są pozytywnie motywowani do integrowania się, jedzenia wspólnych posiłków, uczestniczenia w życiu społeczności.
  • Mieszkania dla emerytów chcących doświadczyć radosnej jesieni życia w stylu blue zone są w pełni wyposażone i umeblowane, mają swoją łazienkę i kuchnię. Infrastruktura apartamentu obejmuje bezprzewodowy internet, bogaty pakiet kanałów telewizyjnych oraz wideodomofon. W mieszkaniach znajduje się wysokiej jakości sprzęt AGD, a pranie można zrobić w wydzielonej, wspólnej pralni z suszarnią.
  • Na terenie kompleksu są sale fitness i warsztatowe wyposażone w dużą kuchnię i salon. Prowadzone są też programy animacji i zajęcia sportowe, a mieszkańcy mogą korzystać z terenów spacerowych i ogródków działkowych położonych w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu. Tym samym, cohousing stwarza optymalne warunki do rekreacji i integracji.
  • Nad bezpieczeństwem oraz ładem czuwa personel obiektu, ale także są czujniki dymu i zalania, przyciski alarmowe oraz zamki biometryczne na odcisk palca. Dodatkowo, mieszkańcy mają możliwość korzystania z opaski senioralnej połączonej z centrum ratownictwa medycznego 24h na dobę. Łatwe w obsłudze technologie SMART HOME znacznie zwiększają komfort i bezpieczeństwo mieszkańców.

Wszystkie te rozwiązania sprawiają, że lubelskie osiedle senioralne to przyjazne i funkcjonalne środowisko dla osób starszych, umożliwiające im cieszenie się zdrowiem, aktywnością i społecznością w późniejszych latach życia.

Podsumowanie

Nie trzeba mieszkać we Włoszech, Grecji czy w Japonii, by cieszyć się długim życiem i zdrowiem. Można pozostać aktywnym fizycznie i towarzyskim seniorem rozwijającym swoje pasje także w naszym kraju. Tradycyjny dom seniora, w którym mieszkańcy często dzielą pokoje z innymi osobami oraz tracą kontrolę nad własnym życiem, nie jest jedynym dostępnym rozwiązaniem. Mieszkania dla seniorów czerpiące z idei blue zones zapewniają poczucie prywatności, niezależności i samodzielności, bez dzielenia pokoju z kilkoma obcymi osobami. W Cohousingu to Ty decydujesz jak żyjesz, oraz w których aktywnościach uczestniczysz. W Cohousingu żyjesz w swoim prywatnym mieszkaniu jak dotychczas, bez żadnych godzin odwiedzin czy kontroli nad Twoim życiem, ale łączysz tą prywatność z możliwością integracji i wspólnych spotkań z innymi mieszkańcami, w przestrzeniach do tego dedykowanych jak wspólna kuchnia z salonem i jadalnią, czy kawiarnia. Wybierając polską strefę blue zone w Lublinie, nasi seniorzy prowadzą atrakcyjne i spokojne życie na swoich zasadach, dając także swoim bliskim poczucie komfortu i zadowolenia, że ich bliscy są w idealnym dla ich wieku, rozwoju i zdrowia miejscu.

Supported by a Grant from the people of Norway
MSCG Sp. z o.o. realizuje projekt pt. „Wdrożenie usługi Independent Living wykorzystującej innowacyjne technologie wspierające jakość życia osób starszych” finansowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014–2021, Działanie 19.1: Nowe Produkty i Inwestycje, Poddziałanie 19.1.3: Technologie poprawiające jakość życia — Welfare and health technologies.