- 
English
 - 
en
Polish
 - 
pl
Cohousing – nowoczesna forma mieszkalnictwa

Cohousing senioralny – co to jest i dlaczego zdobywa taką popularność?

Cohousing senioralny to innowacyjna koncepcja mieszkalna, która zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, w tym również w Polsce. To idealne rozwiązanie dla osób w wieku dojrzałym, które pragną zachować niezależność, a jednocześnie cieszyć się życiem we wspierającej wspólnocie. Dzięki połączeniu prywatnych mieszkań z bogactwem przestrzeni wspólnych, cohousing  skutecznie przeciwdziała samotności i izolacji społecznej, poprawiając jakość życia seniorów. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest cohousing senioralny, jakie korzyści przynosi oraz dlaczego Villa Zakątek w Lublinie jest doskonałym przykładem takiego modelu mieszkalnictwa w Polsce.

Co to jest cohousing?

Cohousing to koncepcja mieszkalna, która narodziła się w latach 60. XX wieku w Danii,
a obecnie zdobywa popularność na całym świecie, w tym również w Polsce. Jest to forma wspólnotowego życia, która łączy prywatność indywidualnych mieszkań z bogactwem życia społecznościowego. W ramach cohousingu mieszkańcy posiadają swoje własne, w pełni wyposażone mieszkania, ale dzielą wspólne przestrzenie i podejmują decyzje dotyczące wspólnoty.

Dla osób powyżej 50 roku życia, cohousing oferuje unikalne rozwiązanie, które samodzielność z możliwością integracji i bogatego życia społecznego. Oprócz własnych, prywatnych apartamentów, otrzymują również dostęp do licznych udogodnień i przestrzeni wspólnych, takich jak kuchnia, jadalnia, sala fitness, sala warsztatowa czy kawiarnia.
Dzięki temu mogą cieszyć się prywatnością i jednocześnie brać udział w życiu społeczności, co przeciwdziała izolacji i samotności.

 

Historia cohousingu – czyli jak powstała nowoczesna forma mieszkalnictwa wspólnotowego

Początki cohousingu nie mają swoich korzeni w Stanach Zjednoczonych, a w Danii, kraju znanym z postępowego podejścia do inicjatyw społecznych. W 1967 roku duńska dziennikarka, Bodil Grae, opublikowała artykuł pt. „Dzieci powinny mieć stu rodziców”, który podjął kwestię naturalnej potrzeby tworzenia grup społecznych i promował ideę stworzenia społeczności opartej na wspólnym projekcie (w tym wypadku było to wychowanie dzieci). Efektem tego była realizacja dwóch pierwszych projektów cohousingowych, znanych w Danii jako bofællesskab, co oznacza wspólnoty mieszkalne. Inspirację tę przenieśli do USA Kathryn McCamant i Charles Durrett, dwoje architektów, którzy poznali model cohousingu w Danii i opisali go w bestsellerowej książce. To dało początek rozwijającej się fali cohousingów po drugiej stronie Atlantyku.

Cohousing jest bardzo popularny w krajach skandynawskich, jednak w ostatnich latach zyskuje również spore uznanie w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii (300 wspólnot cohousingowych), Australii, Nowej Zelandii i w Stanach Zjednoczonych. Do większości z nich są kolejki. Często po sto osób czeka, aż zwolni się miejsce, działają również listy rezerwacyjne, na które niektóre osoby wpisują się już w okolicy 40’tki. Według najnowszych danych w USA utworzono już ponad 160 wspólnot w 25 stanach, a aż 125 jest w trakcie tworzenia.

Villa Zakątek, której inauguracja miała miejsce w lutym 2024 jest pierwszym cohousingiem senioralnym w Polsce. Jest to unikalny na skalę kraju projekt „cohousingowy”, w którym prywatność indywidualnych mieszkań łączy się z zaletami życia społecznościowego. Obiekt oferuje nie tylko miejsce zamieszkania, ale również przestrzeń do integracji i wspólnego spędzania czasu przez mieszkańców. Villa Zakątek stawia na wspólnotę, bezpieczeństwo, aktywność i rozwój osobisty, zapewniając mieszkańcom komfort, brak barier i dostęp do szerokiej gamy zajęć.

 

Cohousing – co oznacza w praktyce?

Cohousing oznacza mieszkanie wspólnotowe, czyli z jednej strony niezależność i swoboda, z drugiej życie w społeczności. W takim modelu mieszkańcy mają swoje prywatne mieszkania, ale również dostęp do licznych wspólnych przestrzeni, gdzie mogą spędzać czas z innymi mieszkańcami, angażować się w różnorodne aktywności i inicjatywy oraz czuć się częścią wspólnoty. To właśnie wyróżnia cohousing, które staje się odpowiedzią na wiele problemów osób po 50 r.ż., między innymi samotność, izolację, brak poczucia bezpieczeństwa.

Dzięki wsparciu sąsiedzkiemu i nawiązywaniu bliskich relacji w Villi Zakątek seniorzy mogą liczyć na wsparcie w codziennych czynnościach, uczestniczyć w licznych zajęciach i wydarzeniach oraz cieszyć się towarzystwem innych mieszkańców.

Cohousing w Polsce

Choć cohousing jest już popularny w wielu krajach Europy i Ameryki Północnej, w Polsce wciąż jest to stosunkowo nowa koncepcja. Jednak ze względu na starzenie się społeczeństwa i rosnące zapotrzebowanie na alternatywne formy mieszkalnictwa dla osób 50+, cohousing  zyskuje coraz większe uznanie.

Villa Zakątek w Lublinie to pionierski projekt cohousingu senioralnego w Polsce.

Cohousing – rozwiązanie na samotność

Samotność i izolacja społeczna są poważnymi problemami, które dotykają coraz więcej osób. Badania pokazują, że może to prowadzić do licznych problemów zdrowotnych, takich jak depresja, choroby serca, a nawet przedwczesna śmierć. Co więcej, okazuje się, że jest 2 razy groźniejsza dla zdrowia niż otyłość!  Cohousing senioralny oferuje skuteczne rozwiązanie tych oraz innych problemów.

Życie we wspólnocie cohousingu pozwala nawiązywać i utrzymywać relacje społeczne, co znacząco wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. Ponownie, jak udowadniają liczne badania – to właśnie codzienne interakcje z innymi ludźmi są kluczowe dla zachowania długowieczności. W Villi Zakątek mieszkańcy mogą korzystać z licznych wspólnych przestrzeni i uczestniczyć w różnorodnych zajęciach, które sprzyjają aktywnemu i rozwijającemu spędzaniu czasu. Dzięki temu mogą cieszyć się towarzystwem innych osób i unikać poczucia samotności.

Cohousing – dla kogo jest dedykowany?

Cohousing senioralny jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które pragną zachować niezależność, ale jednocześnie chcą być częścią wspierającej wspólnoty. To doskonała opcja dla tych, którzy nie chcą mieszkać sami, ale mimo to pragną zachować swoją niezależność, nie musząc dzielić prywatnej przestrzeni z innymi.

W Villi Zakątek mieszkają osoby, które cenią sobie intymność, ale również chcą korzystać z dobrodziejstw życia we wspólnocie. Dzięki nowoczesnym apartamentom i licznym wspólnym przestrzeniom, mieszkańcy mogą cieszyć się niezależnością i jednocześnie brać udział w życiu społeczności.

Cohousing wady i zalety

Jak każda forma mieszkalnictwa, cohousing senioralny ma swoje wady i zalety.

Zalety:

 1. Społeczna integracja: życie we wspólnocie sprzyja nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji społecznych, co jest kluczowe dla zdrowia psychicznego i fizycznego.
 2. Aktywność fizyczna i umysłowa: liczne zajęcia, typu gimnastyka, joga, pilates oraz wspólne przestrzenie sprzyjają aktywnemu życiu, które może być pełne ciekawych wydarzeń i zajęć
 3. Bezpieczeństwo: wspierająca wspólnota i nowoczesne technologie ( alarmy, opaska monitorująca zdrowie ) zapewniają mieszkańcom będącym w wieku dojrzałym poczucie bezpieczeństwa
 4. Niezależność: prywatne apartamenty zapewniają niezależność i prywatną przestrzeni
 5. Wsparcie: możliwość korzystania z pomocy sąsiedzkiej

Wady:

 1. Wspólne decyzje: konieczność podejmowania decyzji wspólnie z innymi mieszkańcami może być wyzwaniem dla osób ceniących sobie pełną autonomię
 2. Ograniczona prywatność: choć mieszkańcy mają swoje prywatne apartamenty, życie we wspólnocie wiąże się z mniejszą prywatnością niż w przypadku samodzielnego mieszkania

Cohousing – podsumowanie

 

Cohousing senioralny to innowacyjne rozwiązanie, które łączy prywatność z bogactwem życia społecznościowego. W Villa Zakątek seniorzy mogą cieszyć się niezależnością, a jednocześnie być częścią wspierającej wspólnoty, która sprzyja integracji i aktywnemu stylowi życia. Dzięki licznych wspólnym przestrzeniom i zajęciom, mieszkańcy mogą unikać samotności i cieszyć się pełnią życia.

Rozwiązanie jakie oferuje cohousing zdobywa coraz większą popularność, zwłaszcza wśród osób, które pragną kontaktu z innymi ludźmi, lubią poznawać i uczyć się nowych rzeczy oraz dbać o swoje samopoczucie fizyczne oraz psychiczne. Villa Zakątek to miejsce, w którym możesz rozwijać się, korzystać z życia, a jednocześnie zachować swoją niezależność i samodzielność.

Bibliografia

 

 1. Cacioppo, J. T., & Cacioppo, S. (2018). Loneliness in the modern age: an evolutionary theory of loneliness (ETL). Advances in Experimental Social Psychology, 58, 127-197.
 2. Buettner, D. (2012). The Blue Zones: Lessons for Living Longer From the People Who’ve Lived the Longest. National Geographic Books.
 3. Villa Zakątek – Broszura informacyjna. Dostępne na stronie: villazakatek.pl
 4. Raport CBOS – Preferencje mieszkaniowe seniorów w Polsce. Dostępne na: cbos.pl
 5. Raport GUS – Starzenie się populacji w Polsce. Dostępne na: stat.gov.pl

 

Supported by a Grant from the people of Norway
MSCG Sp. z o.o. realizuje projekt pt. „Wdrożenie usługi Independent Living wykorzystującej innowacyjne technologie wspierające jakość życia osób starszych” finansowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014–2021, Działanie 19.1: Nowe Produkty i Inwestycje, Poddziałanie 19.1.3: Technologie poprawiające jakość życia — Welfare and health technologies.